Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Skvělá Carmen ve Státní Opeře Praha

Hlavní stránka / Kultura / Skvělá Carmen ve Státní Opeře Praha

24.11.2015

Skvělá Carmen ve Státní Opeře Praha 21.11.2015 jsme si se Zuzkou zašli na Carmen do Státní Opery Praha. Aktuální nastudování Carmen v režii Zdeňka Trošky vypadá na první pohled jako dobrý vtip, ale po shlédnutí několika různých variant za posledních asi 12 let musím říct, že tahle verze Carmen je bezesporu nejlepší operou, na jakou se dnes můžete vydat. Pokud tedy nejste úplně přátelé opery nebo jste ještě na žádné nikdy nebyli, určitě to zkuste.Zdeněk Troška tohle umí rozhodně lépe než filmy poslední dekády.

Carmen je bezesporu jednou z nejslavnějších oper. Dokazuje to mnoho melodií a pasáží, které si lidé zpívají ve sprše... Je to jednoznačně způsobené španělskými rytmy a flamengem, které prostupují celý děj. Samotná hra pak klade velké nároky na hlavní představitelku - musí to být krásná, energická a uhrančivá žena tmavého typu, která láme mužská srdce pouhým pohledem. K tomu všemu nesmí být nemehlo, protože se od ní očekává kvalitní taneční výkon - především ve srovnání s profesionálními tanečníky, kterých je hra plná.

V každém okamžiku se v této opeře něco děje. Většinu času jsou na jevišti desítky zpěváků a nebo tanečníků. A předvádějí takovou uměleckou show, že vám ani nepřijde, že to celé trvá 3 hodiny včetně přestávky. Díky anglickým a českým titulkům nad jevištěm pak víte, o čem to vlastně celé je. Hlavními hrdiny celé opery jsou samozřejmě Carmen, Don José, toreador Escamilo a Micaela. Micaela (Pavla Vykopalová) je hodná, nenápadná, milující žena, která má ráda Dona José. Don José (Luciano Mastro) je voják, který má rád Micaelu, ale potká Carmen (Veronika Hajnová), kvůli které se nechá zavřít a pak dezertuje od vojáků. Toreador Escamilo (Miguelangelo Cavalcanti) má také zájem o Carmen.... Mno, rozhodně to nemá happy end..

Dejte opeře šanci a běžte se podívat, jak zajímavě, poutavě a chytlavě se to dá také dělat.

Text ze stránek Státní Opery Praha (stejně jako fotografie): "Premiéra: 11. března 2004. Klasická inscenace.
Premiéra Carmen v pařížské Komické opeře 3. 3. 1875 prošla takřka bez úspěchu. V den premiéry byl sice Bizet jmenován Rytířem čestné legie, tato pocta ale nemohla nahradit zklamání z krajně zdrženlivého přijetí opery u publika. Skutečný triumf přineslo až provedení ve vídeňské Dvorní opeře 23. 10. 1875, kterého se Bizet už nedožil. Carmen toho dne nastoupila vítěznou cestu na operní pódia a patří od té doby k nejhranějším světovým operám.
Námět si Bizet našel sám, v novele Prospera Meriméa o krásné a lehkomyslné Carmen, jejíž přelétavý život končí rukou odmítnutého milence Dona Josého. Okamžitě ho zaujal: miloval exotické náměty a i když sám ve Španělsku nikdy nebyl, atmosféra dramatu ho strhla. Vypracováním libreta byli pověřeni Henri Meilhac (mluvené dialogy) a Ludovic Halévy (árie ad.), nicméně Bizetův podíl byl pravděpodobně značný (sám napsal např. text k Habanéře). Podoba definitivní verze opery není zcela jasná. Víme jen, že 2. 6. 1875, den před svou smrtí, uzavřel Bizet dohodu s vídeňskou operou, pro kterou měly být nahrazeny mluvené dialogy recitativy. Ujal se toho Bizetův přítel Ernest Guiraud, který přidal i baletní hudbu do 4. aktu, převzatou z jiných Bizetových skladeb. Od vídeňské premiéry se takto hrála Carmen po celém světě. V roce 1964 publikoval Fritz Oeser rekonstruované původní znění, čímž přibyla další možnost provozovací praxe."

Autor: Roman Kvasňa  |  Štítky: Divadlo: Státní Opera Praha, Rok: 2015, Žánr: Opera  |   sekce: Kultura   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

obrazek_php2.jpg

obrazek_php2.jpg

obrazek_php3.jpg

obrazek_php3.jpg

obrazek_php4.jpg

obrazek_php4.jpg

obrazek_php5.jpg

obrazek_php5.jpg

obrazek_php6.jpg

obrazek_php6.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.