Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Nová scéna národního divadla: Ohad Naharin Decadance

Hlavní stránka / Kultura / Nová scéna národního divadla: Ohad Naharin Decadance

16.11.2015

Nová scéna národního divadla: Ohad Naharin Decadance Dostali jsme se Zuzkou lístky na 15.11.2015 na Ohada Naharina do Laterny Magiky (Nové scény Národního Divadla). Moderní dekadentní výrazový tanec. Ale v tomto ohledu jsem totální neznaboh a laik a výše uvedená slova jsou pro mě záhadou. Plni očekávání jsme tam vyrazili, především s informací, že kdyby to náhodou nebylo koukatelné, bude to trvat jen hodinu. A jak to dopadlo? Mnooo spolu s dalšími asi deseti lidmi mě vytáhli na podium a tancoval jsem na prknech Národního divadla :-) Dokonce i s milosrdným potleskem :-D

Představení začínalo v 19:00, ale už od 18:45 stál na podiu v obleku jeden z hlavních představitelů (Štěpán Pechar) a tancoval. Vypadalo to, že dobrých 20 minut improvizuje. Lezl tam po zemi, padal, občas běhal kolem dokola nebo skákal, když současně klečel a dopadal na kolena. Když začalo představení, tak začal tancovat tohle a postupně se k němu přidávali další tanečníci v obleku - všichni tancovali něco podobného, ale nesynchronizovaně - bylo jich tam pak fakt hodně. Pak se zatáhla opona a pokračovalo to tím, že oblekoví maniaci seděli v půlkruhu a postupně a synchronizovaně dělali jednu a tu samou kreaci a vždycky k ní něco přidali. Postupně zrychlovali a byla k tomu super muzika. Během tance postupně odhazovali oblečení. To bylo moc fajn... Teda jako celá tahle akce i muzika atd. Pak odešli a bylo pár vážných duetů.

Pak přišel vrchol večera. Vrátili se oblekoví tanečníci, chvíli křepčili a pak se vydali do publika. Každý si s sebou vzal někoho z publika - bohužel i mě. Odtáhli nás na podium a dělali si s námi, co chtěli, bylo to zvláštní. Na celou první polovinu se můžete podívat zde. Pak nás propustili, a tím skončila ta zábavnější část večera.

Druhá část večera byla půl hodiny trvající zrůdnost, které říkali "sekus", kdy zcela chaoticky vždy 5-10 tanečníků tanocvalo každý něco svého, občas přišel někdo další ze zákulisí, k někomu se přidal a ten někdo pak zmizel. Nejvíc se mi na druhé půlce líbila hláška holčičky, která seděla za námi: "Mami, já už nemůžu....". To jediné mě zachránilo. Na část druhé poloviny se můžete podívat zde. Obecně před těmi tanečníky smekám. První půlka super a tu druhou si mohl Ohad Naharin odpustit.. Ale třeba to jen nechápu a je to na mě příliš konceptuální umění.

Závěrem několik málo informací a odkazů.

Oficiální text ze stránek národního divadla: "Poprvé v historii uvádí Balet Národního divadla ve svém repertoáru dílo dnes již legendárního Izraelce Ohada Naharina, který již několik desetiletí patří ke „creme de la creme“ světového moderního tanečního divadla. Mozaiku jmen, jako jsou Jiří Kylián, Nacho Duato, Mats Ek, Christopher Bruce a William Forsythe teď doplňujeme dalším, velmi vzácným kamenem.
Ač se jedná o zvláštní kombinaci částí či celých opusů vytvořených Ohadem Naharinem v průběhu posledních deseti let, do jisté míry jde také o nový tvar, jelikož byly vytvořeny originální momenty v rámci režijní linky a choreografické struktury celého večera. Ohadovo silné charizma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, je obrovskou novou zkušeností nejen pro tanečníky, ale především pro diváky, kteří v každém představení nacházejí silný nevšední zážitek.
Představení vzniklo pod osobní záštitou J. E. pana Garyho Korena, velvyslance Státu Izrael v České republice.
Délka představení 1 hodina, hraje se bez přestávky."

Odkazy

Autor: Roman Kvasňa  |  Štítky: Divadlo: Národní divadlo, Rok: 2015, Žánr: Moderní tanec  |   sekce: Kultura   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

obrazek_php2.jpg

obrazek_php2.jpg

obrazek_php3.jpg

obrazek_php3.jpg

obrazek_php4.jpg

obrazek_php4.jpg

obrazek_php5.jpg

obrazek_php5.jpg

obrazek_php.jpg

obrazek_php.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.