Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Cassandra Wilson v Lucerně

Hlavní stránka / Kultura / Cassandra Wilson v Lucerně

19.11.2015

Cassandra Wilson v Lucerně Včera jsme se byli podívat v Lucerně ve velkém sále na koncertu jedné z nejlepších jazzových zpěvaček současnosti Cassandry Wilson. Nejsem znalec jazzu a vlastně ho ani neposlouchám. Funguji na principu líbí/nelíbí. A tohle s mi líbilo :-) Má nádhernou barvu hlasu a muzikanti, kteří ji doprovázeli, jsou muzikanti s velkým"M".koncert trval asi 75 minut a byly dva přídavky. Šlo o vyvrcholení hudebního festivalu Struny Podzimu. Lucerna praskala ve švech :-)

Mám moc rád klasický jazz. S čím mám ale problém, je moderní pojetí jazzu a situace, kdy je na podiu třeba 5 muzikantů a každý na svůj nástroj "jamuje". Věřím, že je to velké umění, ale pro mě z toho vzniká nesourodá kakofonie. I k takovým momentům docházelo, ale jen ojediněle. Jedno je ale jisté - dlouho jsem neviděl umělce, kteří by měli takovou radost z toho, co dělají. Na podiu bylo několik euforicky šťastných lidí - včetně Cassandry to byl i Davide Direnzo, který hrál na bicí a celý večer vypadal jako dítě, které rozbaluje dárky. Jinak byly k vidění elektrické housle, elektrická basa, bubny, klavír a klávesy a nakonec hromada různých saxofonů, klarinetů a flétna, na které střídavě i najednou hrál Robby Marshall.

Cassandra vybrala většinu pomalých písní, což bylo pro nás docela těžké - po náročném dni. Ale předposlední píseň nás pěkně nakopla. Byla fakt dobrá, rychlá a rytmická a konečně Cassandra zpívala na plné pecky. Jinak byla většina jejích písní o zpívané mluvě, polykání slov a takovém tom uměleckém jazzovém feelingu. Občas Cassandra zmizela z podia a nechala vyniknout své muzikanty, kteří se střídali v solování.

Nevšední zážitek to byl. Nejsilnější z toho bylo ovšem kouzlo Cassandry - žena, šťastná, která je úplně přirozená, příjemná a baví jí hodně, co dělá.

Oficiální text ze stránek Struny Podzimu: "Cassandra Wilson, dvojnásobná držitelka ceny Grammy, vyniká nejen svým temně sametovým, sugestivním hlasem, ale také hledačským instinktem a schopností nabídnout posluchači pokaždé něco nového, přitom vždy s hudební pokorou a respektem k tradicím. Její hudební kořeny jsou spjaty s deltou Mississippi, kolébkou řady hudebních žánrů, možná proto její stylový rozptyl sahá od experimentů s ansámblem M Base přes zemitá bluesová alba a hiphopové náznaky až k energickému mixu jazzu, etna, folku a blues. Ať už zpívá jakýkoliv repertoár, má potřebu k němu zaujmout vlastní postoj – proto vždy publikum oslovuje s nevídanou naléhavostí a dokáže na něj přenést přirozenou radost z tvorby.
V podání Cassandry Wilson se novým, emocemi nabitým životem nadechují i ikonické písně jedné z jazzových „šlechtičen“ Billie Holiday, známé také jako Lady Day, jež se do historie jazzu zapsala silně emotivním a charismatickým hlasem a písněmi jako Lady Sings the Blues, Don’t Explain nebo Strange Fruit. Cassandra Wilson na album Coming Forth by Day zařadila především písně vyprávějící jedinečné příběhy a zdůraznila různorodost nálad songů, nejen tu temnou, s kterou je Billie hodně spojována. Poslední písní, Last Song (for Lester), plní alespoň symbolicky Holidayové nejvroucnější přání vyzpívat, co pro ni v životě Lester Young znamenal, když jí jeho rodina z bůhvíjakého důvodu nedovolila na jeho pohřbu zpívat.
Délka koncertu: 75 minut bez přestávky"

Autor: Roman Kvasňa  |  Štítky: Divadlo: Lucerna, Rok: 2015, Žánr: Jazz, Žánr: Koncert  |   sekce: Kultura   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

obrazek_php2.jpg

obrazek_php2.jpg

obrazek_php.jpg

obrazek_php.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.